35 stopni w cieniu? Taka pogoda od kilku dni panuje w Polsce. Skrajnie wysokie temperatury mamy już o godzinie 9 rano! Nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni, dlatego łatwo popełnić błędy, które mogą odbić się na naszym zdrowiu. Jak radzić sobie z upałami i jak dbać o dzieci oraz seniorów, którzy są najbardziej narażeni na negatywne skutki wysokich temperatur? Oto kilka wskazówek od ekspertów – specjalistów medycyny rodzinnej z Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Nigdy dość powtarzania zasad, które mogą uratować nasze zdrowie, a nawet życie.
Upały nie są obojętne dla naszego organizmu. Badania naukowców udowodniły, że skrajnie wysokie temperatury zwiększają ryzyko udarów oraz mogą zaburzać pracę układu odpornościowego. Zmiana klimatu zachodzi na naszych oczach, a upały mogą występować coraz częściej. Najbardziej narażone są osoby starsze, które często są obciążone wieloma chorobami.
– Seniorzy popełniają wiele błędów. Często wychodzą z domu w porach najwyższych temperatur, szczególnie dotyczy to działkowców – mówi Małgorzata Stokowska-Wojda, lekarka rodzinna, ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Starsi ludzie piją mało wody, często nie odczuwają pragnienia. Kiedy mówię, że trzeba wypijać co najmniej 2-3 litry wody dziennie, mówią, że to niemożliwe. A przecież odwodnienie organizmu może prowadzić do ostrej niewydolności nerek. Kilka dni temu właśnie z tego powodu wezwano mnie do pacjenta – dodaje. Konieczna jest kontrola ilości wody, którą wypijamy dziennie. Najlepiej nalewać wodę do litrowych butelek i z nich pić, aby wiedzieć, ile wody dostarczyliśmy organizmowi.
Kolejną grupą społeczną narażoną podczas upałów są dzieci. One również muszą dużo pić i nie powinny przebywać na słońcu między godziną 11 a 16, ponieważ wtedy temperatury są najwyższe i ekspozycja na słońce jest najgorsza.
– Konieczne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Nawet jeśli nie planujemy przebywać na słońcu bezpośrednio, powinniśmy regularnie smarować nasze dzieci takimi kremami co 2-3 godziny. My również powinniśmy dbać o odpowiednią ochronę przed słońcem" - zaleca dr Agata Sławin, lekarka rodzinna i ekspertka Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Jest kilka zasad, które należy przestrzegać i które powinny być dla nas nawykiem. Podczas upałów nie powinniśmy pić bardzo zimnych napojów. Może to łatwo prowadzić do stanów zapalnych gardła, a ponadto jest obciążeniem dla rozgrzanego organizmu. Ważne jest dostarczanie organizmowi wody z elektrolitami, aby utrzymać odpowiednią równowagę fizjologiczną. Należy unikać spożywania alkoholu – zarówno mocnych trunków, jak i piwa. Najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia jest picie wody. Nigdy nie należy spać na słońcu, ponieważ grozi to udarem. Najlepiej chronić skórę przed promieniami UV poprzez noszenie długich rękawów i spodni, a odkryte partie ciała smarować kremem z filtrem. Jeśli przebywamy na zewnątrz w czasie upału, warto szukać zacienionych miejsc do odpoczynku – dodaje dr Sławin.
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin