Powszechne dążenie do bycia młodym i pięknym sprawia, że coraz więcej osób korzysta z zabiegów upiększających. Są to nie tylko wizyty w salonach kosmetycznych ale również zabiegi wykonywane w gabinetach medycyny estetycznej. Każdy problem jest odbierany subiektywnie. Blizna, opadająca powieka, wąskie usta, czy inny defekt urody oceniany przez otoczenie jako nieznaczny, dla jego właściciela może stanowić poważny dyskomfort rzutujący na stan psychiczny. Wielu pacjentów gabinetów medycyny estetycznej wykazuje brak cierpliwości. Chcieliby osiągnąć pożądany efekt najlepiej natychmiast. Coraz większa ilość preparatów i technik sprawia, że coraz więcej ludzkich marzeń dotyczących urody można spełnić, jednak często wymagają one wykonania kilku różnych zabiegów w odpowiedniej kolejności z odpowiednim odstępem czasu.
A jeżeli chcemy być piękni natychmiast i żądamy działań już?
Narażamy się na konsekwencje bardzo odległe od oczekiwań.
Jak przed każdym planowanym leczeniem lekarz medycyny estetycznej zbiera dokładny wywiad od pacjenta. Do zabiegów upiększających również istnieją przeciwwskazania. Pozwala to wybrać właściwy sposób, by pomóc pacjentowi nie narażając go na niebezpieczeństwo powikłań. Pocieszający jest fakt, że większość powikłań po zabiegach medycyny estetycznej nie pozostawia trwałych uszkodzeń.
Jednak bywają również bardzo poważne konsekwencje.
Medycyna estetyczna jak sama nazwa wskazuje powinna być uprawiana przez lekarzy przeszkolonych w tym zakresie. Niestety, popyt na urodę sprawia, że zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonują również osoby nie będące lekarzami-najczęściej kosmetyczki. Brak fachowego przygotowania lekarskiego, wiedzy i doświadczenia znacznie zwiększa ryzyko powikłań.
Do zabiegów najrzadziej obarczonych powikłaniami należą te z użyciem toksyny botulinowej. Stosuje się ją od ponad 25 lat, stąd została dokładnie przebadana na milionach przypadków. Powikłania po podaniu toksyny botulinowej nie są poważne i nie niosą trwałych uszkodzeń. Działanie toksyny botulinowej widoczne jest ok. 4 miesięcy. Jej efekt samoistnie minie po kilku tygodniach.
Do najczęstszych powikłań należą:
1. Opadanie powieki.
2. Tzw. ciężkie brwi.
3. Podwójne widzenie.
4. Asymetria twarzy.
5. Asymetria ust lub opadanie kącika ust.
Po laseroterapii mogą wystąpić:
1. Oparzenia.
2. Przebarwienia skóry.
3. Długo utrzymujący się rumień.
4. Bliznowacenie.
Nawet po powszechnie uważanych za najbezpieczniejsze zabiegach z użyciem kwasu hialuronowego może wystąpić reakcja alergiczna.
Wszystkie zabiegi wiążące się z ukłuciem czyli przerwaniem ciągłości skóry lub stresem podczas zabiegu np. z powodu bólu mogą wywołać nawet napad padaczkowy.
Najczęstsze a zarazem najgroźniejsze powikłania występują po zastosowaniu wypełniaczy.
Są to powikłania wczesne (kilka dni po zabiegu):
1. Dyskomfort.
2. Ból.
3. Obrzęk.
4. Efekt Tyndalla. Podany zbyt płytko wypełniacz powoduje sine zabarwienie fragmentu skóry.
Powikłania późne pojawiają się od tygodnia do kilku lat:
1. Obrzęk jarzmowy.
2. Późna długotrwała reakcja alergiczna.
3. Infekcja.
4. Guzki.
5. Ziarniaki.
6. Migracja podanego materiału.
7. Jednak do najgroźniejszych należą powikłania naczyniowe wynikające z zaczopowania lub uciśnięcia naczynia krwionośnego przez wstrzyknięty wypełniacz. Niedrożność tętnicy może doprowadzić do martwicy skóry twarzy czy utraty widzenia. Zanotowano nawet zgon w wyniku udaru mózgu po podaniu wypełniacza.
By spojrzenie w lustro po zabiegach estetycznych było przyjemnością warto skorzystać z usług profesjonalistów, podczas wywiadu rzetelnie podać choroby współistniejące i uczulenia, a także nie wywierać presji przy wyborze metod i ich kolejności. Zmniejszenie ryzyka powikłań w medycynie estetycznej pozwala uzyskać oczekiwany efekt.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin