Lekarze rodzinni przez cały rok namawiają pacjentów, by rzucili palenie. Teraz dodatkowo zaproponują palaczom wypełnienie testu motywacji do zaprzestania palenia dr Niny Schneider.
- Z naszych doświadczeń wynika, że rozmowy z pacjentem na temat palenia przynoszą świetne rezultaty, wiele osób dzięki rozmowie ze swoim lekarzem rodzinnym przestało palić – mówi Joanna Zabielska-Cieciuch z Porozumienia Zielonogórskiego. – Najważniejsza jest jednak motywacja pacjenta, chcemy ją sprawdzać, prosząc o wypełnienie krótkiego testu.
Wypełnienie testu nie potrwa dłużej niż minutę. Palacze będą musieli odpowiedzieć na 12 pytań np.: Czy wiesz, na jakie pokusy i trudności będziesz narażona(-y) w okresie abstynencji?
- Walka z nikotynizmem to jedno z zadań lekarzy rodzinnych, ale NFZ nie finansuje programu antynikotynowego – mówi Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. – Co więcej, Sanepid oczekuje sprawozdań z tych działań, ale żadna z instytucji nie daje na to środków.
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony podczas konferencji Światowej Organizacji Zdrowia w 1988 roku w Madrycie. Początkowo miał być obchodzony 7 kwietnia, jednak po roku zmieniono datę na 31 maja. Każdego roku skupia się na innym aspekcie. W tym roku hasłem przewodnim kampanii jest " Zakaz reklamy i promocji tytoniu oraz sponsoringu przez firmy tytoniowe”.
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin