Oczywistym jest, że woda jest koniecznym warunkiem życia. Poszukiwanie form życia na innych planetach wiąże się z poszukiwaniem wody.
Dla jakości życia człowieka ważna jest nie tylko obecność wody, ale również ilość w jakiej jest podawana.
Jedną z częstych a zarazem bardzo nieprzyjemnych przypadłości młodych kobiet jest nawracające zapalenie pęcherza moczowego. Częste oddawanie moczu, pieczenie, bolesne parcie na mocz stwarzają duży dyskomfort, a nawracające dolegliwości mogą znacznie utrudnić życie. Ponadto każdy epizod zapalenia pęcherza moczowego wiąże się z kuracją antybiotykową.
W Stanach Zjednoczonych zostało przeprowadzone badanie, któremu poddano kobiety przed menopauzą, które w ciągu roku przyjmowały 3—4 kuracje antybiotykowe z powodu zapalenia pęcherza moczowego, a odstęp między epizodami zapalenia wynosił ok. 2,5 miesiąca.
Badanej grupie kobiet zalecono przyjmowanie dodatkowo 1,5 l wody (trzy małe butelki wody mineralnej) i regularne oddawanie moczu. Grupa kontrolna nie miała zwiększonej podaży wody.
W ciągu 12 miesięcy obserwacji stwierdzono, że kobiety wypijające więcej wody mają wyraźnie rzadziej epizody zapalenia pęcherza moczowego, a dzięki temu rzadziej podawane antybiotyki. Częstość zapaleń pęcherza zmniejszyła się o prawie o połowę.
Bakterie wywołujące infekcje układu moczowego, aby doprowadzić do stanu zapalnego muszą przylgnąć do błony śluzowej układu moczowego. Zwiększenie ilości wypijanej wody powoduje wzrost objętości wydalanego w ciągu doby moczu i zwiększenie częstości oddawania moczu. Najkrócej rzecz ujmując układ moczowy jest regularnie płukany, w związku z czym bakterie są wydalane i mają trudność w przyczepieniu się do błony śluzowej układu moczowego. Większa objętość moczu powoduje zmniejszenie stężenia znajdujących się w nim bakterii, a częste oddawanie moczu nasila efekt oczyszczania błony śluzowej dróg moczowych powodując mechaniczne zmywanie przylegających do niej bakterii. Podaż wody zmniejsza również kwaśny odczyn moczu, co również wpływa na trudniejsze przyleganie bakterii do nabłonka układu moczowego.
Uzasadnionym jest więc wzniesienie butelką wody mineralnej toastu: „Na zdrowie”.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin