Omdlewające królewny śpiące 100 lat często bywają bohaterkami bajek dla dzieci. W świecie dorosłych omdlenia są istotnym problemem zdrowotnym odpowiedzialnych za 1% wizyt w Izbach Przyjęć i Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Połowa z tych chorych jest dalej diagnozowana i leczona w warunkach szpitalnych. Ciężkie powikłania występują u ok. 5% chorych z omdleniem, w tym powikłania śmiertelne to ok. 1 % przypadków.
Omdlenie ściśle się wiąże z pojęciem utraty przytomności.
Utrata przytomności charakteryzuje się nieświadomością, brakiem kontroli nad ruchami ciała, brakiem odpowiedzi na bodźce (wołanie po imieniu, poruszanie) i krótkim okresem trwania. Znamienne jest, że chory po ustąpieniu stanu utraty przytomności nie pamięta tego okresu i może nawet nie wiedzieć, że utrata przytomności miała miejsce, ani jak długo trwała.
Omdlenie to przejściowa utrata przytomności w wyniku zaburzeń przepływu krwi przez mózg. Charakteryzuje się gwałtownym początkiem, krótkim czasem trwania i samoistnym całkowitym ustąpieniem.
Stan przedomdleniowy to sytuacja, kiedy występują objawy zwiastujące omdlenie, jednak do omdlenia nie dochodzi.
Omdlenia są objawem występującym w wielu schorzeniach z różnych dyscyplin medycznych.
Omdlenia sytuacyjne wywołane przez silny ból mogą wystąpić w wielu chorobach. Bez znaczenia jest przyczyna i umiejscowienie bólu.
Dla dalszych losów pacjenta kluczowe jest stwierdzenie, czy przemijająca utrata przytomności miała związek z urazem, czy nie.
Wśród nieurazowych powodów krótkotrwałej utraty przytomności mogą być:
Omdlenia mogą występować z różnych powodów.
1. Omdlenia odruchowe.
- wśród nich najczęstsze są omdlenia ortostatyczne. Wywołane przez przyjęcie pozycji stojącej, rzadziej siedzącej. Sprzyja temu nagła zmiana pozycji-szybkie poderwanie się na „równe nogi” z pozycji leżącej. Czasami omdlenie może wystąpić po dłuższym staniu.
- omdlenia wyzwalane przez czynniki emocjonalne: ból, strach (np. przed gabinetem dentystycznym, czy na widok krwi).
- omdlenia sytuacyjne mogą być wywołane przez tak codzienne sytuacje jak połykanie, oddawanie moczu albo stolca, kaszel, kichanie, wysiłek fizyczny, śmiech, czy grę na instrumentach dętych.
2. Omdlenia z powodu niskiego ciśnienia tętniczego krwi, zwłaszcza podczas pionizacji z pozycji leżącej. Nasila się po wysiłku, obfitym posiłku lub po długim leżeniu w łóżku. Może występować w zaawansowanym stadium niektórych chorób przewlekłych np. choroba Parkinsona czy cukrzyca. Może też przejściowo pojawić się po krwawieniu, czy w trakcie odwodnienia w wyniku biegunki lub wymiotów.
3. Osobną grupę chorób w przebiegu których mogą występować omdlenia stanowią schorzenia kardiologiczne.
W rozpoznaniu omdlenia i decyzji, co do dalszego postępowania z pacjentem kluczowe znaczenie ma wywiad. Najczęściej zebrany od osób, które były świadkami utraty przytomności. Sam chory nie pamięta, co się z nim działo podobnie jak Śpiąca Królewna.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin