Niewątpliwą rewolucją w opiece nad niemowlęciem jest wynalezienie na przełomie lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku jednorazowych pieluszek, które zaczęły wypierać swoje tetrowe odpowiedniki. Ostatnio rozpoczęły się wieloaspektowe dywagacje dotyczące wad i zalet poszczególnych rodzajów pieluszek.
Jednym z powodów tych dyskusji jest pieluszkowe zapalenie skóry. Występuje ono u dzieci wyłącznie w okresie używania pieluch, najczęściej między 9 a 12 miesiącem życia, równie często u chłopców i dziewczynek. Problem jest duży, według statystyk niektórych krajów stanowi powód nawet 25% wizyt lekarskich u niemowląt.
Jest to rodzaj zapalenia skóry obejmujący okolicę przylegania pieluszki. Objawia się:
Uważa się, że pieluszkowe zapalenie skóry jest wynikiem podrażnienia wynikającego z przedłużającego się kontaktu skóry z moczem i kałem oraz specyficznego mikrośrodowiska jakie tworzy okład z pieluszki. Podrażnienie przyjmuje postać rumienia, następnym etapem jest maceracja naskórka doprowadzająca do jego uszkodzenia i wzmożonej podatności na uszkadzające działanie składników moczu i kału np. kwasów żółciowych jak i chorobotwórczych bakterii.
Najważniejsza w terapii pieluszkowego zapalenia skóry jest PROFILAKTYKA. Pozwoli uchronić maleństwo przed przykrymi doznaniami.
Okazało się, że to nie rodzaj pieluszki, a częstość jej zmiany ma znaczenie dla zdrowia skóry malucha.
U noworodków rekomendowana jest zmiana pieluszki co 2 godziny.
U niemowląt co 4 godziny.
Biorąc zaś pod uwagę fakt, że technologia pędzi do przodu również w zakresie jednorazowych pieluch, dostępne są pieluszki biodegradowalne w 80%. W związku z powyższym da się pogodzić częstą zmianę pieluszek z ekologią.
Zdecydowanie przeciwwskazane jest stosowanie plastikowych pieluchomajtek.
Niepolecane jest używanie w tym celu oliwki, a wręcz przeciwwskazane używanie zasypek. Konsystencja pudru stwarza ryzyko aspiracji proszku do dróg oddechowych dziecka.
Pierwotne pieluszkowe zapalenie skóry bez powikłań leczy się przede wszystkim zdjęciem pieluszki i wietrzeniem do ustąpienia zmian, z dużą dbałością o czystość dziecka.
Jednak warto pamiętać, że bywają zmiany skórne, które nie są pierwotnym zapaleniem pieluszkowym, a tylko obejmują okolicę pieluszkową. W tej sytuacji wietrzenie skóry może okazać się niewystarczające i konieczna jest pomoc lekarska.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin