Dbanie o właściwą wagę jest bardzo modne i należy do dobrego tonu. Wyznacznikiem, czy masa naszego ciała mieści się w normie czy też nie, jest wskaźnik BMI. Łatwo go wyliczyć.
Wzrost w metrach (176 cm= 1,76m) podnieść do kwadratu i przez tą wartość podzielić masę ciała w kilogramach. W ten sposób uzyskamy wskaźnik BMI w kg/m². Dla mężczyzny o wzroście 176 cm i masie ciała 100 kg, 100kg : (1,76X1,76m)=100kg: 3,097m²=32,289kg/m².
Czyli BMI dla tego mężczyzny wynosi 32,289kg/m².
BMI- wskaźnik masy ciała pozwala ocenić, czy „kochanego ciała” nie jest aby za dużo.
BMI:
Od 19 do 25–masa ciała prawidłowa.
Powyżej 25 do 30-nadwaga.
Powyżej 30 do 39,9-otyłość.
Od 40 i więcej-otyłość olbrzymia.
Od dawna wiemy, że otyłość nie jest tylko defektem kosmetycznym. Prowadzi do chorób układu krążenia, cukrzycy, obturacyjnego bezdechu sennego. Jest chorobą, która nie tylko pogarsza komfort funkcjonowania, ale wyraźnie skraca życie i jako taka powinna być skutecznie leczona.
Do zrzucenia 4 nadprogramowych kilogramów zwykle wystarczy dostosować się do zasady „mniej jeść i więcej się ruszać”. Zrzucić 40 kilogramów nadwagi tą metodą nie jest możliwe.
Coraz częściej w leczeniu otyłości bierze udział chirurgia bariatryczna. Są to zabiegi wykonywane przy użyciu laparoskopu, co w znacznym stopniu zmniejsza obciążenie u otyłego pacjenta, a ilość powikłań pooperacyjna po tych zabiegach jest mniejsza niż po wycięciu wyrostka robaczkowego czy pęcherzyka żółciowego. Zabiegi bariatryczne mają na celu zmniejszenie pojemności żołądka i uzyskanie w konsekwencji spadku masy ciała.
Istnieją różne techniki operacyjnego leczenia otyłości, a metoda jest dobierana indywidualnie do każdego pacjenta:
Możliwość laparoskopowego wykonania zabiegów bariatrycznych u otyłych osób często ze współistnieniem innych chorób sprawia, że obciążenie operacją jest mniejsze, przebieg pooperacyjny lżejszy i szybsza rehabilitacja.
Przeciwwskazaniem do operacji bariatrycznej jest uzależnienie od alkoholu lub narkotyków.
W Polsce operacje bariatryczne są refundowane przez NFZ. Kwalifikuje się do nich osoby z otyłością olbrzymią (BMI 40 i więcej) i po niepowodzeniu leczenia dietetycznego i wzmożonej aktywności fizycznej.
W obserwacji 12 letniej chorych po leczeniu zabiegowym stwierdzono większą utratę masy ciała, częstszą remisję cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego i innych chorób niż u osób leczonych z powodu otyłości nieoperacyjnie.
Leczenie operacyjne otyłości jest nieporównywalnie tańsze niż wydatki na terapię długofalowych jej powikłań. Według różnych źródeł w Polsce wykonuje się 2,5 do 3 tysięcy operacji bariatrycznych rocznie. Zważywszy, że na otyłość cierpi ok. 700 tysięcy Polaków ciągle jest to kropla w morzu.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin