Wśród młodych rodziców urlop z małym dzieckiem często budzi spore obawy. W jakie miejsce najlepiej się wybrać? O czym nie można zapomnieć, a czego unikać jak ognia? Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego, dr Joanna Szeląg zapewnia, że, jeśli dziecko jest zdrowe, rodzice nie mają powodów do obaw, ale podróż powinni starannie zaplanować.
- Kiedy minie już tzw. okres noworodkowy, czyli pierwszy miesiąc życia dziecka, możemy śmiało ruszać na wakacje z naszą pociechą – podkreśla dr Joanna Szeląg.
Nie ma jakiejś konkretnej listy miejsc bezpiecznych i zakazanych. Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego odradza jednak egzotyczne kraje i podkreśla, że w przypadku małych dzieci duże zmiany klimatu mogą mieć negatywnych wpływ na ich zdrowie. Trzeba pamiętać również, że w wielu miejscach narażeni jesteśmy na zupełnie inna florę bakteryjną, z którą niedojrzały organizm dziecka może sobie nie poradzić. Tzw. „biegunka podróżnych” jest częstym problemem i ciężko ją znoszą nawet dorośli. Tym bardziej może być niebezpieczna dla niemowlęcia. Stąd niejednokrotnie najlepszym wyborem jest pierwszy urlop z maluszkiem w Polsce.
-Jeśli już wybierzemy miejsce, należy zastanowić się nad środkiem lokomocji. Niekiedy lepsza będzie np. dwugodzinna podróż samolotem, co do której nie ma przeciwwskazań, niż 10 godzin w samochodzie – podkreśla dr Joanna Szeląg. I dodaje, że jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem to musimy pamiętać o obowiązkowym foteliku i częstych postojach oraz o zastanowieniu się nad odpowiednią porą do jazdy (np. kiedy dziecko śpi).
- Nie powinniśmy przesadzać z klimatyzacją, szczególnie przy dużej różnicy temperatur. Należy jej rozsądnie używać oraz pamiętać o dokładnym oczyszczeniu i odgrzybieniu przed podróżą. Dobrze również, jeżeli na szybie przy której siedzi nasze maleństwo, zamontujemy zasłony przeciwsłoneczne. I pamiętajmy, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego w samochodzie! Nawet na chwilę! – apeluje ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.
Bez względu na to, czy planujemy wakacje w górach czy nad morzem – bardzo ważną rolę odgrywa odpowiedni ubiór. Po pierwsze - chroni przed słońcem, po drugie – minimalizuje ryzyko ukąszenia przez niebezpieczne owady – zauważa dr Joanna Szeląg. W przypadku spacerów po lesie, warto zabezpieczyć się również w, dostosowane do wieku, środki odstraszające komary i kleszcze.
-Jeżeli wybieramy wakacje nad wodą, należy wybierać kontrolowane i strzeżone kąpieliska. Jednak w przypadku niemowląt, których skóra jest bardzo delikatna i podatna na podrażnienia, najlepszym wyborem będzie kąpiel w wannie. Jeśli jednak zdecydujemy się na wspólną kąpiel w jeziorze czy morzu, pamiętajmy, by od razu po powrocie wykąpać maluszka– podkreśla ekspert Porozumienia Zielonogórskiego.
Planując wyjazd upewnijmy się też, że będziemy mieli dostęp do opieki medycznej w razie nagłego zachorowania naszego dziecka.
Wyjazd z niemowlęciem jest pewnym wyzwaniem, ale, dobrze zaplanowany, może przynieść wiele radości całej rodzinie.
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin