W latach 2008-2009 obecnych i przyszłych emerytów czeka prawdziwa rewolucja - piszą eksperci "Gazety Prawnej". Zmienią się zasady przyznawania świadczeń i sposób ich wyliczania. Zdecydowanie zmaleje też liczba osób, mających prawo do przechodzenia na wcześniejsze emerytury.
To efekt tego, że w 2009 roku rozpocznie działać nowy system emerytalny, a do końca tego roku wygaśnie większość obowiązujących obecnie przywilejów emerytalnych. W zamian od 2009 roku mają pojawić się tzw. emerytury pomostowe.
Ten okres przejściowy wywołuje niezwykłe zamieszanie. Tym bardziej, że pierwotnie miał się zakończyć w 2006 roku, ale już dwukrotnie przekładano tę datę. Wiele osób nie wie na jakich zasadach może skorzystać ze świadczenia i czy powinno się już w tym roku ubiegać się o emeryturę. Dodatkowo atmosferę podgrzał wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który wskazał, że prawo do wcześniejszych emerytury powinni zyskać w tym roku 60-letni mężczyźni.
Wysokość nowej emerytury (zarówno pochodzącej z ZUS jak i OFE) będzie w uproszczeniu pochodną operacji podzielenia kapitału zgromadzonego na emeryturę przez tzw. przeciętne dalsze trwanie życia dla osoby w danym wieku. Sposób jej obliczenia można przedstawić jako:
Wysokość miesięcznej emerytury = wartość zgromadzonego kapitału i kapitału początkowego/przeciętne dalsze trwanie życia w miesiącach
Wysokość emerytury nie będzie więc już zależeć od ustalanej przez ustawodawcę kwoty bazowej, współczynnika przeliczania okresów składkowych i nieskładkowych i na przykład tego jakie okresy zostaną zaliczone do okresów nieskładkowych. Na jej wysokość wpłynie wysokość zgromadzonego kapitału i moment opuszczenia rynku pracy. Emerytura będzie tym wyższa im więcej pieniędzy zgromadzi się na koncie emerytalnym w ZUS i OFE, oraz im mniej lat zostanie do przeżycia w momencie skorzystania ze świadczenia - im później odejdzie się na emeryturę tym statystycznie mniej lat do przeżycia, dzięki czemu wyższe będzie świadczenie.
(Gazeta Prawna/17.02.2008, godz. 08:34)
Copyright 1996 - 2008 Grupa Onet.pl SA
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin