Szczepienia przeciw HPV w Polsce będą bezpłatne i nieobowiązkowe
Na tę decyzję od lat czekali lekarze, rodzice nastolatków i samorządy, których nie było stać na sfinansowanie swoim mieszkańcom takiej formy profilaktyki, ale i te, które takie szczepionki finansowały. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od 1 czerwca 2023 roku ruszy powszechny, dobrowolny, darmowy program szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
Szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego są już stosowane w 58 krajach na świecie. Większość w Europie też prowadzi programy szczepień przeciwko HPV.
Szczepionkę przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zarejestrowano w 2006 roku, a już rok później wprowadzono programy szczepień m.in. w Niemczech, Hiszpanii i Francji. W kolejnych latach – w Danii, Grecji i Wielkiej Brytanii.
W Polsce nie było do tej pory powszechnego programu, ale wiele samorządów wydaje co roku pieniądze z własnych budżetów, by chronić nastoletnie dzieci przed poważnymi chorobami. Jako jedni z pierwszych byli samorządowcy ze starostwa poznańskiego. Wydawali wtedy co roku 5-6 milionów zł. na program, ale twierdzili, że są to najlepiej zainwestowane pieniądze. Potem dołączył Kraków i Wrocław. Tu od 2010 roku zaszczepiono ponad 27 tys. nastolatków – początkowo tylko dziewczynki, od 3 lat także chłopców. Przez 13. edycji programu średni poziom wyszczepialności to 72 proc.
Teraz program szczepień przeciwko HPV prowadzi w Polsce ponad 130 samorządów. I nie ma co ukrywać – robią to te samorządy, które są świadome zagrożeń z powodu zakażenia wirusem HPV, ale też te, które na taki wydatek stać. Bo co roku na taki program trzeba z wydać pieniądze z własnych budżetów. Tylko w zeszłym roku we Wrocławiu na zaszczepienie 3 tys. trzynastolatek i trzynastolatków z budżetu miasta wydano 1,2 mln. zł.
To oczywiście dobrze wydane pieniądze, bo statystyki są przerażające. W Polsce rocznie diagnozuje się średnio od 2,5 nawet do 3 tys. nowych zachorowań. Ale w 2020 roku raka szyjki macicy zdiagnozowano u ponad 3800 Polek. Umiera nawet 1,5 – 2 tysiące kobiet. A to dopiero wierzchołek góry lodowej, bo do tego trzeba doliczyć inne choroby wywołane przez wirusa HPV – raka odbytu, prącia, pochwy, sromu, gardła i inne nowotwory głowy i szyi. W zeszłym roku zachorowalność na te ostatnie wzrosła o 20 proc. właśnie w wyniku zakażenia wirusem HPV.
Na rynku dostępne są szczepionki 2-, 4- i 9-walentne. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa i przed zmianami przednowotworowymi. Do tej pory tylko szczepionka 2-walentna była w Polsce dostępna z 50 proc. refundacją.
Jaka teraz szczepionka trafi do programu – jeszcze nie wiadomo. Szczepionki będą dostępne w przychodniach, a program będzie prowadzony w poradniach POZ w ramach stawki kapitacyjnej.
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin