Zmiany gospodarcze i polityczne, a w ich następstwie modyfikacja stylu życia powodują, że dostępność do żywności jest coraz lepsza, podczas gdy aktywność fizyczna maleje.
Szeroka dostępność wysokokalorycznych i dosładzanych produktów o atrakcyjnym wyglądzie i smaku przyciąga zarówno dorosłych jak i dzieci. Dodatkowo szeroki dostęp do reklamy stymuluje potrzeby zakupowe u konsumentów. Efektem tego jak nadmiar spożywanych kalorii pochodzących z węglowodanów.
Stały nadmiar węglowodanów powoduje zmiany w funkcjonowaniu organizmu, w efekcie których pojawia się m.in. otyłość.
Sytuacja staje się niebezpieczna, gdyż już nie tylko otyłość u dorosłych jest problemem a jej skutki tj. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i inne choroby cywilizacyjne. Również polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie.
Jako lekarze rodzinni widzimy to podczas udzielania świadczeń a szczególnie uwidacznia się to przy bilansach zdrowia dzieci.
Nie możemy bezczynnie czekać, aż sytuacja wymknie się spod kontroli i system ochrony zdrowia nie będzie w stanie zabezpieczyć świadczeń zdrowotnych spowodowanych otyłością i jej następstwami, dlatego podejmujemy działania edukacyjne podczas wizyt w gabinecie lekarskim. Jednak te działania nie są w stanie, w krótkim czasie, przynieść zmiany nawyków zakupowych i żywieniowych. Tu potrzebna jest interwencja państwa. Z nadzieją przyjmujemy projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Jest to jeden z kroków, które mogą pomóc w działaniach hamujących plagę otyłości i jej następstw. Pozyskane dzięki tej ustawie środki należy przeznaczyć na działania edukacyjne, profilaktyczne i szybkie wykrywanie chorób cywilizacyjnych.
Zarząd LZLR-P
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin