Zespół jelita drażliwego niewątpliwie daje dolegliwości i jest jednym z najczęstszych rozpoznań w zakresie układu pokarmowego. Szacuje się, że może przewlekle nękać 10-20% osób dorosłych. Zespół jelita drażliwego to trudne do wyjaśnienia objawy ze strony przewodu pokarmowego - dziwna choroba, której nie można potwierdzić żadnymi dostępnymi współczesnej medycynie badaniami. Rozpoznanie stawiane jest po analizie objawów i wykluczeniu innych schorzeń, które poddają się weryfikacji.
Do najczęstszych objawów zespołu jelita drażliwego należą:
Charakterystyczne jest, że dyskomfort lub ból brzucha:
Powinny być także obecne co najmniej dwa z poniższych objawów:
W związku z brakiem możliwości potwierdzenia rozpoznania jakimkolwiek badaniem, zespół jelita drażliwego można rozpoznać po wykluczeniu tzw. objawów alarmowych, które mogą towarzyszyć groźnym chorobom układu pokarmowego, w tym chorobom nowotworowym.
Objawy alarmowe:
Zespół jelita drażliwego jest chorobą przewlekłą i nawrotową, można o nim myśleć jeżeli objawy trwają co najmniej 6 miesięcy.
Najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest związek dolegliwości z wypróżnieniami oraz zmiana w rytmie wypróżnień. W związku z powyższym zespół jelita drażliwego dzieli się na trzy postaci kliniczne:
Choroba ta częściej dotyka ludzi młodych (między 20 a 30 rż.), jest dwa razy częściej rozpoznawana u kobiet. Ostatnie obserwacje wykazują, że wzrasta ilość zachorowań na zespół jelita drażliwego u osób starszych.
Leczenie tego schorzenia jest trudne, ponieważ nie są znane jego przyczyny. Leczenie farmakologiczne nastawione jest wyłącznie na łagodzenie objawów.
Istotne jest przestrzeganie reguł dietetycznych:
Stwierdzono, że objawy zespołu jelita drażliwego nasilają się w okresach zwiększonego stresu u chorego. Zwykle mniej dokuczają w okresie wakacyjnym. W związku z powyższym ważne jest znalezienie czasu na relaks i odprężenie. Istotna jest również aktywność fizyczna, która poprawia komfort pacjenta. Być może jest to odstresowujące działanie ruchu.
Najważniejsze zaś z uwagi na przewlekły charakter choroby, to oswoić ją i nauczyć się z nią żyć.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin