Opryszczkę zwykle kojarzymy z pęcherzykiem na wardze i infekcją, którą można zarazić inną osobę podczas pocałunku. Rzecz jest bardziej skomplikowana.
Opryszczka jest chorobą wirusową wywoływana przez dwa różne wirusy. Jeden częściej wywołuje opryszczkę jamy ustnej tzw. wargową, drugi jest odpowiedzialny za opryszczkę narządów płciowych.
Do zakażenia dochodzi w wyniku bezpośredniego kontaktu uszkodzonej skóry lub błony śluzowej z wydzielinami osoby chorej na opryszczkę lub nosiciela.
Zakaźne są:
Zakażenie może następować drogą płciową, ale może też być wywołane kontaktami nieseksualnymi np. korzystaniem ze wspólnej łazienki. Bezpośrednio po wniknięciu wirusa do organizmu może wystąpić skąpoobjawowa infekcja lub objawów może nie być wcale. Wirus przedostaje się do tkanki nerwowej i tam wchodzi w stan uśpienia. Czynniki obciążające organizm mogą go „obudzić” i wywołać nawrót opryszczki.
Opryszczka częściej występuje u kobiet.
Nawroty opryszczki indukują :
I. Czynniki miejscowe:
II. Czynniki ogólne:
Opryszczka jamy ustnej często występuje jako Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej i dziąseł. Dotyczy najczęściej dzieci poniżej 5 roku życia. Objawy zazwyczaj są niewielkie, ale w przypadku pełnoobjawowego zakażenia stan dziecka może być ciężki. Pojawia się gorączka, osłabienie, niechęć do jedzenia, nadmierne wydzielanie śliny, nieprzyjemna woń z ust, powiększenie węzłów chłonnych. W jamie ustnej pojawiają się liczne drobne pęcherzyki, które szybko pękają tworząc rozległe i bolesne nadżerki a nawet owrzodzenia. Ponieważ wirus znajduje się w ślinie, objawy mogą rozprzestrzenić się na skórę twarzy i rąk. Dzieci najczęściej wymagają leczenia szpitalnego. Objawy ustępują w ciągu 1-2 tygodni.
Nawrotowa opryszczka wargowa pojawia się u starszych dzieci i dorosłych. Umiejscawia się na pograniczu skóry i błony śluzowej najczęściej w obrębie czerwieni wargowej. Pierwszymi objawami są: pieczenie, swędzenie i drętwienie. Później pojawiają się swędzące pęcherzyki na rumieniowym podłożu. Pęcherzyki pękają i pokrywają się strupem. Zmiany goją się zazwyczaj w ciągu 7 dni.
Opryszczka narządów płciowych dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Opryszczka genitalna jest najczęstszą chorobą przenoszoną drogą płciową.
Do czynników ryzyka tej choroby należą:
Ryzyko zachorowania na opryszczkę genitalną po kontakcie z osobą chorą jest bardzo duże i wynosi 75%. Pierwsze objawy występują po 1-6 dniach od kontaktu.
W przebiegu zakażenia u kobiet najpierw pojawia się pieczenie, swędzenie, a później obrzęk i zaczerwienienie sromu i pochwy. Następnie ukazują się pęcherzyki na podłożu rumieniowym, które pękają tworząc nadżerki. Zmiany mogą być rozległe i obejmować również skórę krocza i pośladków.
U mężczyzn pęcherzyki występują głównie na napletku i w rowku zażołędnym, a także na skórze prącia. Powikłaniem nieleczonej opryszczki może być stulejka.
Oprócz opryszczki wargowej i genitalnej zmiany mogą występować w miejscach nietypowych:
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin