Lubelski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w dniu 06.07.2011 opublikował na swojej stronie internetowej komunikat do świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej z dnia 05.07.2011. W treści komunikatu Pan Dyrektor uprzejmie informuje, że na terenie Lubelszczyzny nie będą podlegały finansowaniu zakwestionowane przez NFZ deklaracje.
Istotą finansowania poz jest wola pacjenta do korzystania ze świadczeń złożona w placówce podstawowej opieki zdrowotnej w formie deklaracji. Do 2004 roku nie było jednolitego obowiązującego wzoru deklaracji. W 2004 roku taki wzór został opracowany, a zmieniony w roku 2007. Za każdym razem druki wyglądały nieco inaczej, ale takie właśnie obowiązywały w dniu, kiedy pacjent je składał. Komunikat Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ unieważnia deklaracje woli dużej ilości pacjentów.
Narodowy Fundusz Zdrowia na bieżąco, w każdym miesiącu weryfikuje ilość deklaracji każdemu świadczeniodawcy i nie istnieje możliwość płacenia za jednego pacjenta dwóm różnym podmiotom. Punkt dyskusyjny stanowiła wyłącznie różnorodność druków podpisanych przez pacjentów. 22 grudnia 2010 roku zostało podpisane porozumienie pomiędzy Federacją Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie, a Ministrem Zdrowia - Ewą Kopacz i Prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia - Jackiem Paszkiewiczem. Punkt 6 tego Porozumienia jednoznacznie doprecyzowuje tę sytuację: „NFZ potwierdza, że wszystkie deklaracje złożone przez świadczeniobiorców i pozytywnie zweryfikowane przez NFZ zachowują ważność”.
Swoje stanowisko Prezes NFZ potwierdził w wydanym 29 grudnia 2010r. Zarządzeniu NR 87/2010/DSOZ zmieniającym obowiązujące do tej pory Zarządzenie 74, gdzie w paragrafie 10 punkt 2 Pan Prezes dodał zdanie: „Złożone uprzednio deklaracje zachowują swoją ważność do czasu ponownego złożenia deklaracji przez świadczeniobiorcę”.
W komunikacie z 05.07.2011r. LOW NFZ nie podaje podstawy prawnej swoich działań (czyżby nie istniała?) Bez uprzedzenia żąda zmian, nie biorąc pod uwagę, że umowę podpisują dwie strony i jednostronnie zmieniać jej nie można. Warto zwrócić uwagę, że jeżeli NFZ nie zapłaci placówce leczącej za pacjentów, którzy złożyli kontrowersyjne deklaracje, nie zapłaci za nich nikomu. A oszukany przez instytucję państwową świadczeniodawca może dochodzić swoich praw przed sądem, pod warunkiem, że jeszcze będzie istniał.
Faraon jest prawem, Prawo nie dotyczy Faraona.
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin