Powszechnie uważamy, że choroby układu krążenia są spuścizną cywilizacji i zawdzięczamy je zmianom w środowisku w jakim przyszło na żyć. Nieprawidłowa dieta, pośpiech, stres stanowią czynniki ryzyka chorób serca.
Ale czy tylko czynniki zewnętrzne są odpowiedzialne za choroby układu krążenia?
Stwierdzono, że niektóre choroby częściej występują w pewnych rodzinach. Przebyty zawał mięśnia serca u rodziców pozwala sądzić, że u ich dzieci ryzyko choroby serca będzie większe niż u potomstwa osób, pochodzących z rodzin, w których takich schorzeń nie było.
Dzisiaj wiadomo już, że choroby układu krążenia w dużej mierze zależą od naszego materiału genetycznego. Mechanizmy dziedziczenia części z tych chorób zostały poznane. Okazało się, że przewidzenie efektów konkretnych mutacji genowych nie jest proste. Ryzyko zachorowania osoby z mutacja genową dotyczącą układu sercowo-naczyniowego jest zależne również od wieku, płci tej osoby i czynników środowiskowych na jakie jest narażona. Niektóre uszkodzenia materiału genetycznego znajdujące się w chromosomie X kobiety, czynią z niej nosicielkę wadliwego genu. Sama nie będąc chora może przekazać ten gen potomstwu. U synów z „wadliwym” genem wystąpi choroba układu krążenia. Jeżeli ojciec jest „zdrowy” genetycznie, córki mogą zostać nosicielkami zmutowanego genu, podobnie jak matka.
Do dziedzicznych chorób układu sercowo-naczyniowego należą:
Użyteczność badania genetycznego w przypadku chorób układu krążenia polega na stwierdzeniu zagrożenia, zanim wystąpią objawy choroby. Dotyczy to dzieci rodziców z rozpoznaną chorobą serca, która może mieć podłoże genetyczne, ale dotychczas nie zostało to potwierdzone, oraz dzieci z rodzin, w których badanie genetyczne zostało wykonane i potwierdziło mutację genową u innych członków rodziny. Nie wszystkie dzieci chorych rodziców muszą otrzymać „przykry spadek”. Te, u których nie stwierdzono obciążenia, poza zalecanym wszystkim zdrowym stylem życia nie wymagają specjalnych procedur.
Natomiast stwierdzenie obciążenia genetycznego u pacjenta, który jeszcze nie ma objawów choroby układu krążenia pozwala mu na trafniejsze zaplanowanie przyszłości:
Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje badań genetycznych w zakresie chorób układu krążenia. Nieodpłatne badania genetyczne tego typu wykonywane są w ramach badań naukowych, ale obejmują zazwyczaj niewielkie grupy pacjentów. Wykonanie zaś komercyjne obarczone jest wysokimi kosztami, od 300-500 zł do 7 000 zł w zależności od rozległości badanego materiału genetycznego.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin