Za mało czasu pozostało do przygotowania systemów w przychodniach do wystawiania zwolnień jedynie w formie elektronicznej, co ma nastąpić po 1 lipca br. - ostrzegają lekarze Porozumienia Zielonogórskiego, zwracając uwagę na opóźnienia ZUS w pracach nad wdrożeniem nowych rozwiązań.
Dopiero 23 lutego rozpoczęto prace nad stworzeniem środowiska testowego w celu przygotowania aplikacji gabinetowych do obsługi elektronicznych zwolnień. Będzie ono dostępne pod koniec kwietnia. Problem jest poważny, bo przychodnie mają różne oprogramowanie, pochodzące od różnych dostawców. Dotychczas tylko jedna spośród kilku firm, dostarczających oprogramowanie do przychodni, jest gotowa z aplikacją, konieczną do e-zwolnień. Pozostałe czekały na udostępnienie środowiska testowego.
- Za te opóźnienia nie odpowiadają lekarze, ale to na nich spadnie odpowiedzialność, gdy pospiesznie wprowadzany system zawiedzie – podkreśla Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. - Dlatego w dalszym ciągu podtrzymujemy stanowisko, że przy obecnym poziomie infrastruktury informatycznej w Polsce, opóźnieniach przy kolejnych etapach wprowadzenie systemu i braku pilotażu przeprowadzonego na dużej populacji, termin 1 lipca br. jest nierealny. Nasz podstawowy postulat w tej kwestii sprowadza się do tego, by także po tej dacie lekarz mógł, a nie musiał wystawiać zwolnienia w formie elektronicznej. System powinien być wprowadzany fakultatywnie, a nie obligatoryjnie. Naszym zdaniem istnieje zbyt dużo przesłanek do twierdzenia, że nie zadziała on prawidłowo w tak krótkim czasie.
źródło: Porozumienie Zielonogórskie
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin