Wegetarianizm jest stylem życia polegającym na wykluczeniu z diety mięsa. Rozwinął się w Indiach w II tysiącleciu przed naszą erą i miał charakter czysto religijny. Do Europy dotarł w VI wieku. Od tego czasu stosowany jest przez wielu ludzi z bardzo różnych pobudek: etycznych, zdrowotnych, ekologicznych czy ekonomicznych. Pierwszym znanym wegetarianinem z powodów etycznych był Leonardo da Vinci.
O ile z przyczynami etycznymi czy ekonomicznymi trudno dyskutować, o tyle skutki zdrowotne spożycia mięsa można wymiernie zbadać.
Czy wiemy jaka jest zależność między spożyciem mięsa a długością naszego życia?
W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono takie badanie. Wzięło w nim udział ponad 500 tysięcy Amerykanów w wieku 50-71 lat z 6 stanów i 2 obszarów metropolitalnych.
Osoby badane podzielono na grupy:
I- spożywających duże ilości czerwonego mięsa
II- spożywających duże ilości białego mięsa (drób i ryby)
III- grupę kontrolną, czyli osoby spożywające bardzo małe ilości zarówno czerwonego jak i białego mięsa
Obserwacje trwały ponad 15 lat, a ich przedmiotem było związane ze spożyciem mięsa zwiększenie ryzyka zgonu z powodu:
- zgon z jakiejkolwiek przyczyny
- zgon z powodu nowotworu złośliwego
- zgon z powodu chorób serca
- zgon z powodu chorób układu oddechowego
- zgon z powodu udaru mózgu
- zgon z powodu cukrzycy
- zgon z powodu choroby zakaźnej
- zgon z powodu choroby Alzheimera
- zgon z powodu chorób nerek
- zgon z powodu chorób wątroby
Badanie jednoznacznie wykazało, że osoby, które spożywają czerwone mięso (zarówno przetworzone jak i nieprzetworzone), mają zwiększone ryzyko zgonu z powodu wszystkich badanych przyczyn z wyjątkiem choroby Alzheimera.
Osoby, które spożywają białe mięso, mają zmniejszone ryzyko zgonu ze wszystkich badanych przyczyn, również z powodu choroby Alzheimera.
Badaniu poddano tylko skutki spożywania mięsa, ale stwierdzono, że osoby preferujące mięso czerwone spożywają bardziej kaloryczne posiłki z mniejszą zawartością owoców i warzyw, piją też więcej alkoholu. Osoby te w znacznym odsetku palą tytoń i wykazują ograniczoną aktywność fizyczną. W związku z tym, częściej stwierdza się u nich otyłość i cukrzycę.
Z powyższego wynika, że recepta na przedłużenie życia wydaje się być bardziej skomplikowana niż jedynie ograniczenie spożycia czerwonego mięsa i obejmuje szeroko pojęty zdrowy tryb życia w skład którego wchodzi więcej czynników niż dieta.
Małgorzata Stokowska-Wojda
Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych - Pracodawców
ul. Zbigniewa Herberta 14
20-468 Lublin