W okresie od maja do czerwca 2018 r. odbyło się po 1 szkoleniu stacjonarnym w Warszawie w wymiarze 8 godzin dziennie. Szkolenia miały na celu poszerzenie kompetencji uczestników projektu z zakresu legislacji i procesu stanowienia prawa gospodarczego i prawa pracy. Podczas szkoleń podjęto następującą tematykę:
- Zatrudnienie w Polsce i praca w kraju lub za granicą (UE) a zatrudnienie za granicą i praca tam lub w Polsce – różnice na przykładzie sposobu opłacania składek w tym zdrowotnych oraz dostępu do świadczeń zdrowotnych w ramach UE (data szkolenia 26.05.2018, 4 godz., prowadzący mec. Ryszard Bigosiński)
- Zastosowanie oprogramowania prawniczego/biurowego w procesie monitorowania prawa (data szkolenia: 26.05.2018, 4 godz., prowadzący Przemysław Dobosz)
- Projekt ustawy o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej - omówienie jego założeń, przedstawienie stanu prawnego dotychczasowego, wpływ ustawy na wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem podmiotów prowadzących działalność leczniczą (data szkolenia 16.06.2018, 4 godz., prowadzący mec. Ryszard Bigosiński)
- Budowanie relacji - Umiejętność definiowania otoczenia w kontekście zależności prawnych, - Proces budowania relacji z otoczeniem vs. monitoring prawa, - Proces budowania relacji vs. motywowanie do monitoringu prawa, - Kontrola i ewaluacja uczestników monitoringu prawa (data szkolenia 16.06.2018, 4 godz., prowadzący Tomasz Pietrzak)
Podczas szkoleń uczestnikom projektu zapewniono materiały szkoleniowe tj. np. skrypt szkoleniowy i wydruk prezentacji multimedialnej, stanowiące wygodne podręczne źródło wiedzy, które wykorzystywane jest również po zakończonym szkoleniu do dalszego samokształcenia.
Odbyte szkolenia miały na celu:
- Poszerzenie wiedzy w zakresie możliwości zastosowania oprogramowania prawniczego/biurowego w procesie monitorowania prawa
- Poszerzenie wiedzy w zakresie prawa gospodarczego i prawa pracy, w tym zwłaszcza w zakresie jego wpływu na działalność leczniczą na konkretnym przykładzie ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
- Poszerzenie wiedzy w zakresie budowania relacji z otoczeniem.
- Poszerzenie wiedzy w zakresie prawa gospodarczego i prawa pracy, w tym zwłaszcza w zakresie jego wpływie na działalność leczniczą (na konkretnym przykładzie regulacji prawnych dot. ustawy o zarządzie sukcesyjnym).
Efektami kształcenia, jakie uczestnicy projektu osiągnęli dzięki udziałowi w szkoleniu były m.in.:
- Nabycie wiedzy z zakresu: rodzajów oprogramowania prawniczego/biurowego dostępnego na rynku, Różnic pomiędzy oprogramowaniem, kryteriów wyboru, optymalnego dostosowywania oprogramowania do indywidualnych potrzeb, rodzajów modeli licencyjnych; zasad tworzenia prawa, procedur opiniowania aktów prawnych i monitorowania prawa, rozpoznawania różnych modeli opiniowania aktów prawnych, hierarchii aktów prawych w RP; modeli mentalnych i typologii ludzi wg. Hartmana
- Nabycie umiejętności z zakresu obsługi oprogramowania prawniczego/biurowego, sposobów optymalnego wyszukiwania informacji za pomocą oprogramowania, sposobów monitorowania wybranych procesów legislacyjnych za pomocą oprogramowania: opiniowania aktów prawych, zastosowania różnych modeli opiniowania aktów prawych, przygotowania propozycji zmian do opiniowania aktów prawnych; różnic między ludźmi ich typami
- Nabycie kompetencji społecznych tj.: rozpoznawanie własnych ograniczeń, potrzeb edukacyjnych, planowania aktywności edukacyjnej, praca w zespole profesjonalistów; umiejętne budowanie relacji z otoczeniem w odniesieniu do różnic w typie człowieka.
Szkolenia miały charakter praktyczny i prowadzone były w interaktywnej formule otwartej i formie warsztatowo-dyskusyjnej, uwzględniającej propozycje uczestników, case study, wymianę doświadczeń oraz ćwiczeniowej z elementami wykładu.
Uczestnicy projektu byli zadowoleni z wysokiego merytorycznego poziomu szkoleń, które ocenili jako bardzo przydatne podczas opiniowania projektów aktów i udoskonalania dotąd stosowanej przez partnerstwo metodyki monitoringu.